juridicenet
despagubiri accidente de circulatie, accidente de munca si malpraxis- 0764442422
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» caut avocat stagia
Vin Mar 20, 2015 4:42 pm Scris de Admin

» Taxa judiciara de timbru pentru despagubiri accidente de circulatie
Vin Ian 16, 2015 6:46 pm Scris de Admin

» scaderea contributiei CAS cu 5 puncte procentuale la angajator
Dum Iun 15, 2014 4:20 pm Scris de Admin

» patru copii vatamati grav in accident circulatie Arges
Mar Mai 13, 2014 5:26 pm Scris de Admin

» accidente de circulatie cu victime
Mier Apr 23, 2014 2:48 pm Scris de Admin

» Guvernul le-a pus gând rău romanilor
Sam Aug 03, 2013 4:22 am Scris de Admin

» accidentes de tráfico en España.
Sam Iun 29, 2013 3:33 am Scris de Admin

» victimele accidentului din Muntenegru reprezentare avocat Trifu tel. 0764442422
Sam Iun 29, 2013 3:29 am Scris de Admin

» despagudiri accident circulatie
Vin Dec 14, 2012 11:35 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

drepturile chiriasului si art 581 C.pr.civ

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

drepturile chiriasului si art 581 C.pr.civ

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mar Ian 18, 2011 7:29 am

locuiesc in chirie (de 7 ani in acelasi apartament), iar in perioada sarbatorilor , in timp ce nu se afla nimeni acasa proprietarul apartamentului , fara a ma anunta a schimbat usa de la intrare si mi-a sechestrat toate bunurile si imi interzice accesul in locuinta precum si la bunurile personale (precizez faptul ca nimic din ce este in acel apartament nu este al proprietarei). din ce stiu eu cf art 581 CPC...as putea sa urgentez actiunea ptr a intra cat mai repede in posesia bunurile?
a doua problema ar fi furtul..ptr ca a scos aparatura electronica si elecrica din casa si multe alte bunuri de valoare pe motiv ca vinde apartamentul iar restanta care o avem noi o va achita valorificand bunurile (aceasta restanta in mod normal si din discutiile purtate cu proprietara apartamentului urmau a fi platite de catre aceasta in contul unor lucrari de amenajare efectuate in acel apartament : izolatie termica, tamplatie pvc)
am incarcat pe cale amiabila sa iau legatura cu aceasta , eu afland de la vecini si rude de ceea ce s-a intamplat , nefiind in localitate in perioada sarbatorilor de iarna, si am fost agresata verbal in nenumarate moduri.
toate bunurile familiei se aflau in acel imobil...iar prejudiciul creat se ridica la aprox 80.000 lei .
deocamdata ne aflam in imposibilitatea de a functiona si ca societate , ptr ca detineam in locuinta acte contabile si documente . deasemeni avem si documente de identitate...pasapoarte...certificate de nastere, casatorie, diplome de studii, etc., precum si lucruri destul de valoroase cum ar fi bijuterii, tablouri, icoane argint, imbracaminte de valoare, bani, aparatura electrica si electro-casnica...etc...
cum am ajuns in oras...am incercat sa iau legatura cu proprietara mergand fara sa o anunt la serviciul sau, si tot biroul unde isi desfasoara activitatea era plin cu lucrurile mele...purtand si accesorii care imi apartin.
am incercat sa-mi mentin calmul...si am reusit, dar a doua zi dimineata am facut plangere la politie pentru furt calificat .
in paralel am facut si o solicitare la judecatorie cf art 581 c.pr.civ, pentru a-mi recupera de urgenta bunurile care au ramas in apartament .
credeti ca am vreo sansa ca situatia in care ma aflu sa se rezolve cat mai repede cu putinta? Practic nu am decat lucrurile cu care am plecat in concediu si locuiesc la prieteni deocamdata .
ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi urgente ?

simona_b_a

Puncte : 15
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/01/2011
Varsta : 35

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: drepturile chiriasului si art 581 C.pr.civ

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mar Ian 18, 2011 7:31 am

maine urmeaza sa depun si la judecatorie o actiune de revendicare a bunurilor cf art 581 c.pr.civ. ....bunurile mele avand valoare care poate fi mentionata in bani si din cate m-am documentat exista o taxa de timbru fixa si procent din valoarea declarata ...pe mine m-ar ajunge undeva in jur de 3.200 lei (ar exista si o alta varianta?). ideea e ca politia se misca cum se misca ...si un dosar nu este gata in cateva zile. eu ce fac fara acte, documente contabile (avand in vedere ca se apropie sfarsitul lunii si trebuie depuse declaratii) ?

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Ian 18, 2011 6:07 pm

aveti la indemana plangerea penala pt. savarsirea infractiunilor de tulburare de posesie si furt iar pe latura civila aveti posibilitatea de a intriduce o actiune in reintegrare si una pe revendicare ambele prin ordonanta presedintiala. Din pacate pentru revendicare trebuie timbrat la valoare.

Admin
Admin

Puncte : 271
Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://juridicenet.jobs-board.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Ian 18, 2011 6:58 pm

revin cu o rectificare, actiunea in reintegrare nu poate fi admisa intrucat este o actiune posesorie or dvs. aveati doar un drept precar de folosonta ca urmare a contractului de inchiriere, dar cu privire la bunuri puteti inroduce ordonanta in revendicare a bunurilor. Puteti introduce si o actiune pe temei contractual atata timp cat ati avut calitatea de chirias.
Plangerea penal poate fi facuta nu pt. tulburare de posesie , pt ca nu aveati posesia imobilului ci pe violare de domiciliu intrucat in temeiul contractului de intretinere domiciliul dvs era stabuilit la acea adresa. Dovada domiciliului se poate face si cu martori in cazul in care nu aveati incheiat un contract si nu aveati viza de resedinta la acea adresa (flotant )

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mar Ian 18, 2011 11:44 pm

clar, nu se pune problema de tulburare de posesie. nu am contract de inchiriere, dar asta nu este o piedica, oricand pot dovedi cu martori si inscrisuri (mai ales ca abonamentele la unele dintre utilitati in acel apartament sunt pe numele meu ).
pe penal...plangerea este facuta ptr furt calificat, numai ca ma macina faptul ca rezolvarea dosarului dureaza , iar eu practic nu am unde locui , nu am cu ce ma legitima, si nu-mi pot desfasura activitatea care imi ofera mijloacele necesare traiului zilnic.
pe partea civila, insa, am introdus actiune si ptr reintegrare, caci practic nu am fost anuntata in nici un fel sa parasesc acel imobil, nu mi s-a acordat nici un termen , nici verbal nici in scris. eu am nevoie de reintegrare in imobil nu neaparat petru a locui acolo ci pentr a avea liniste o saptamana in care imi pot strange lucrurile si sa imi pot analiza in liniste si da seama de ceea ce lipseste pentru a anexa intr-o declaratie ulterioara la plangerea facuta ptr furt.
in cazul in care se va da o hotarare in favoarea mea trebuie sa merg cu executorul judecatoresc in acel imobil? sau cu politia? ptr ca practic nu vreau sa intru singura ...ci vreau sa fac un inventar in momentul in care intru in imobil, si-mi trebuie martori.

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mier Ian 19, 2011 12:03 am

am inteles ca ar exista un proces verbal de inventariere bunuri...tip , pe care il pot obtine de la judecatorie , pe care il depun tot in acelasi loc , in baza caruia s-ar da o hotarare mult mai rapida si ar trebui sa apelez si la un executor judecatoresc. este posibil asa ceva ?

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Ian 19, 2011 2:43 am

Cred ca nu m-am facut inteles sau poate nu ati citit si mesajul meu prin care am facut o rectificare la primul meu mesaj in care vorbeam de posibilitatea unei actiuni in reintegrare.
Dvs nu puteti depune o actiune in reintegrare pt ca actiunea in reintegrare este o actiune posesorie ori dvs. nu aveati calitatea de posesor ci urmare contractului tacit de inchiriere aveati calitatea de chirias deci erati in termenii dreptului civil , un detentor precar. Or detentorul precar nu poate introduce o actiune posesorie,cum este si actiunea in reintegrare.
Dvs. aveti posibilitatea sa introduceti o actiune pe temei contractual, respectiv contract de inchiriere pe care il puteti dovedi cu martori.
Intr-o asemenea situatie cereti instantei sa oblige locatorul, prin ordonanta presedintiala, sa respecte contitiile de reziliere a contractului de inchiriere si anume atunci cand contractul de inchiriere este pe perioada nedeterminata oricare dintre parti poate cere rezilierea unilaterala a contractuluui de inchiriere prin Notificarea prealabila (preaviz) de minim 60 de zile potrivit art. 24. legea 114/1996. Cereti si daune interese. Pe perioada preavizuluiputeti locui in acel spatiu. Pe latura penala puteti face plangere pt infractiunea de violare de domiciliu, pt ca domiciliul unei persoane este acolo unde ea locueste , ori dvs. puteti dovedi cu martori ca in acel imobi locuiati de mai multa vreme (7 ani).

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Ian 19, 2011 2:57 am

Cu privire la existenta unui proces verbal tip la judecatorie va pot spune ca un asemenea procesul verbal nu exista , el se face intre parti (cred ca va referiti la inventar) proces verbal de inventariere a bunurilor , daca partea cealalta nu doreste sa semneze oricce tip de proces verbal ar fi , apelati la un martor care va asista la intocmirea procesului verbal si va fi semnat de catre acest martor. Daca gasiti doi martori, cu atat mai bine.
De apelat la executor va trebui sa apelati atunci cand veti avea hotarare de la instanta .

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mier Ian 19, 2011 4:40 pm

dar in cazul in care nu am un contract atunci cum pot motiva faptul ca nu am primit o notificare in termenii legali?

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Ian 20, 2011 12:08 am

nu dvs. trebuie sa faceti dovada Notificarii ci proprietarul (locator) cel care doreste rezilierea contractului unilateral. Contractul il dovediti cu orice mijloc de proba . Locatiunea este un fapt si orice fapt poate fi dovedit cu orice mijloc de proba inclusiv interogatoriul partii adverse, marori etc.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Joi Ian 20, 2011 1:14 am

am primit un termen de judecata in actiunea introdusa la judecatorie, dar este foarte tarziu...peste aprox 2 sapt. am introdus astazi o cerere de schimbare a termenului avand in vedere caracterul urgent al actiunii. sper macar pe partea asta sa am vreo posibilitate...caci ptr furt..dureaza cercetarea Sad

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Joi Ian 20, 2011 4:45 pm

ce pot eu face daca politia nu rezolva nimic ? ei nu se documenteaza asa ca invoca faptul ca nu este furt, ca nu aveam contract de inchiriere cu ei si asta nu-mi da nici un drept, ca ea are dreptul sa intre in casa ei si sa schimbe usa, nu au audiat martori...ce pot sa fac ? sa le duc legi politistilor ptr informare?fac si asta . sa iau eu declaratii la martori? degeaba ca nu sunt luate in considerare....

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Ian 20, 2011 6:05 pm

depuneti plangere la procuror pt violare de domiciliu la fel si la militie, v-am mai spus asta .
Este adevarat ca militienii nu stiu carte si nu stiu cum sa rezolve aceste cazuri.

Violarea de domiciliu consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana inclusiv proprietarul acelui imobil, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat. Deci detinatorul de fapt(cel ce locuieste chiar fara contract) ci nu de drept (cu contract) ,poate fi subiectul pasiv al unei asemenea infractiuni(cel prejudiciat).

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Joi Ian 20, 2011 6:39 pm

multumesc frumos. ideea este ca daca fac plangere la procuratura...tot la politie se intoarce dosarul...si o iau de la capat. sa ma cert cu politistii? nu pot ...cu toate ca pe unii i-as strange de gat numai ptr faptul ca se certau in fata mea ca e abuz de incredere si nu furt Very Happy

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Ian 20, 2011 6:42 pm

spuneti-le militienilor sa o sanctioneze pe proprietara pt ca v-a retinut actele de identitate. Nimeni nu are voie sa retina actele de identitate . Asa am iteles de la dvs. ca v-au retinut actele de identitate.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Joi Ian 20, 2011 10:09 pm

am o groaza teribila cand este vb de politie...pentru ca sunt de obicei prost informati in ceea ce priveste legea. da, toate actele de identitate precum si ale societatii pe care o detin se afla acolo. eu ce fac cand voi primi de la organele fiscale amenda ptr nedepunere de declaratii?

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Joi Ian 20, 2011 10:54 pm

oricum nu se poate discuta cu cei din politie...o tin pe-a lor. nu suntem in new york

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin Ian 21, 2011 3:58 am

Sunt curios sa aflu ce va spune instanta cu privere la cererea dvs. de reintegrare.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Sam Ian 22, 2011 12:57 am

si eu. dar am termen abia pe 31.01.2011.
mai exista si actiunea facuta ptr autorizarea unui executor judecatoreasc ptr inventarierea bunurilor din imobil.mi s-a aprobat si cerea de urgentare a actiunii si termenul este luni. ideea este ca nu stiu exact daca trebuie sa ma prezint si eu la judecatorie....nu stiu in ce conditii se judeca aceste actiuni.imi poate spune cineva ?

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Ian 22, 2011 3:22 am

Dvs. presupun ca ati facut o cerere de constatare a unei situatii de fapt , in conformitate du art. 239 cod. proc civ. , constatare facuta de catre un executor cu incuviintarea instantei.
La termenul de Luni se va judeca oportunitatea de incuviintare de catre instanta a unui executor care sa se deplaseze la locuinta cu pricina si sa constate care exte situatia de fapt.(se va incheia un proces verbal ).
Pt ca instanta sa va incuviinteze o asemenea cerere trebuie sa dovediti interesul , urgenta si primejdia in intarziere ce v-au determinat sa uzati de o asemenea posibilitate juridica.
Toate aceste:interesul, urgenta si primejdia in intarziere trebuiau motivate in cerere , daca nu ati facut-o este timpul sa o faceti Luni in fata instantei ori sa depuneti o cerere completatoare la cererea principala prin care trebuie sa motivati care va este interesul, urgenta si primejdia in intarziere , in promovarea unei asemenea actiuni.
ex. urgenta dvs. este motivata de faptul ca locatorul proprietar ar putea sustrage din bunurile ce va apartin si de aceea se impune o inventariere a tuturor bunurilor;
- primejdia in intarziere este data tot de acest motiv, locatorul proprietar poate schimba situatia de fapt existenta la acest moment pt ca el , proprietarul a schimbat yala si este singurul care are acces in respectiva locuinta.
- interesul dvs. in promovarea unei asemenea proceduri de urgenta si speciale este dat de faptul ca o data ce veti avea asigurate aceste dovezi veti intenta pe dreptul comun o actiune in stabilirea raporturilor de locatiune intre dvs. si cel impotriva caruia s-a facut constatarea situatiei de fapt(a proprietarului locator) pt ca instanta sa-l oblige pe proprietar sa va despagubeasca pt prejudiciul cauzat ca urmare a punerii dvs. in imposibilitate de a avea aces in spatiul care era in fapt domiciliul dvs. ,unde aveati toate actele firmei din care va castigati existenta.
Cam asta ar fitrebuit sa cuprinda , in esenta , cererea dvs. . de constatare a unei situatii de fapt. Daca nu a fost motivata asa , o puteti sustine oral Luni. Oricum Luni trebuie sa va prezentati , pe a va sustine cererea.
Va doresc succes si va astept cu noi vesti.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Sam Ian 22, 2011 4:41 am

multumesc frumos de raspuns.

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de simona_b_a la data de Mar Feb 01, 2011 4:42 am

am primit solutie favorabila in cazul actiunii prin care mi s-a permit intrarea in imobil cu un executor judecatoresc urmand ca bunurile sa fie inventariate . nu ma "incalzeste" practic cu nimic...dar e un pas inainte .deocamdata se afla in pronuntare si cererea de restituie a bunurilor pe cale de ordonanta presedintiala.

simona_b_a

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Feb 02, 2011 4:30 am

Felicitari, ai facut un pas important.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana.Musat la data de Dum Iun 05, 2011 12:25 am

Am si eu o nelamurire....Locuiesc de 1 an in acelasi loc , iar proprietara s-a gandit ca ar fi frumos sa ma dea afara inainte de termen. Nu exitsa un contract scris de inchiriere decat verbal pentru ca m-am tocmit pe loc cu proprietara. Mentionez si faptul ca proprietara a intrat in domiciliu fara consimtamantul meu, iar conform articolului 192 C. pen lucrul acesta este incadrat la viol de domiciliu . Am si eu cateva intrebari. Daca imi puteti raspunde v-as fi recunoscatoare si va aduc la cunostiinta si faptul ca am aflat ca vroia sa-mi sustraga laptopul proprietate personala din casa pentru simplul fapt ca ea vrea sa-si recupereze niste bani

1. Daca am stat pana acum fara contract de inchirieere la ea si am cum sa dovedesc prin facturi ca ea m-a primit de buna voie sa stau la negru ce pot sa-I fac?
2. Daca proprietara intra in domiciliu fara consimtamantul meu, eu platind in mod sistematic o chirie in valoare de 150 de euro lunar, pot sa ma duc la politie si sa depun plangere cum ca a fost viol de domiciliu? Am citit codul penal printre randuri si era la punctul 195.c (parca) daca nu ma insel chestia asta, dar vreau sa fiu sigura.
3. Daca proprietara vine in casa si imi ia din bunuri doar pentru ca vrea sa recupereze o suma de bani de la mine pot sa depun plangere penala incadrata la furt calificat? Ea nu are cum sa dovedeasca faptul ca m-a avut chiriasa pentru ca nu a incheiat un contract de inchiriere , dar oricum eu am cum sa dovedesc ca bunul este al meu prin contractual facut la cumpararea bunului respective.
4. Daca are ce sa-mi faca pentru ca nu i-am platit o facture de gaze chiar daca eu ma invoisem cu ea ca platirea facturii insemna defapt plata chiriei intre 15mai-15iunie, iar ea ma da afara inainte de termen deci eu nu mai sunt interesata in plata facturii pentru ca oricum nu o sa mai locuiesc in garsoniera ei. Repet ea nu are nici un contract incheiat cu mine.

Oana.Musat

Puncte : 1
Data de inscriere : 05/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de remus388 la data de Lun Iun 06, 2011 9:45 pm

buna ziua,
1. Contractul de inchiriere este in principiu consensual (simplul acord de vointa al partilor este suficient) , prin urmare contractul de inchiriere poate fi dovedit cu orice mijloc de proba , inclusiv martori.
Forma scrisa a contractului de inchiriere este ceruta pt al proba mai usor.
2. De facut , puteti sa-i faceti plangere penala pentru: violare de domiciliu si furt calificat.
3. Asa cum v-am mai spus , puteti depune plangere pt. furt calificat.
4. Daca proprietara are unele pretentii cu privire la nerespectarea de catre dvs. a clauzelor contractuale are la dispozitie o actiune in pretentii izvorata din contract, pretentii pe care trebuie sa le dovedeasca.
cu respect av. Trifu 0764442422

remus388

Puncte : 12
Data de inscriere : 31/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus