juridicenet
despagubiri accidente de circulatie, accidente de munca si malpraxis- 0764442422
Cautare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» caut avocat stagia
Vin Mar 20, 2015 4:42 pm Scris de Admin

» Taxa judiciara de timbru pentru despagubiri accidente de circulatie
Vin Ian 16, 2015 6:46 pm Scris de Admin

» scaderea contributiei CAS cu 5 puncte procentuale la angajator
Dum Iun 15, 2014 4:20 pm Scris de Admin

» patru copii vatamati grav in accident circulatie Arges
Mar Mai 13, 2014 5:26 pm Scris de Admin

» accidente de circulatie cu victime
Mier Apr 23, 2014 2:48 pm Scris de Admin

» Guvernul le-a pus gând rău romanilor
Sam Aug 03, 2013 4:22 am Scris de Admin

» accidentes de tráfico en España.
Sam Iun 29, 2013 3:33 am Scris de Admin

» victimele accidentului din Muntenegru reprezentare avocat Trifu tel. 0764442422
Sam Iun 29, 2013 3:29 am Scris de Admin

» despagudiri accident circulatie
Vin Dec 14, 2012 11:35 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar


NUME COPIL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

NUME COPIL

Mesaj Scris de LUMINITA IOANA la data de Lun Aug 09, 2010 9:06 pm

BUNA ZIUA....o intrebare...sunt divortata de sotul meu de 20 ani..fiica mea poarta numele tatalui...cum as putea sa o trec pe numele meu?..fiica mea are 22 ani si este de acord cu acest lucru...multumesc de intelegere...o zi buna..

LUMINITA IOANA

Mesaje : 2
Puncte : 6
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/08/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

modalitati permise de lege pt. schimbarea numelui

Mesaj Scris de Admin la data de Lun Aug 09, 2010 9:34 pm

Modificarea numelui de familie poate fi facuta numai daca intervin schimbari de stare civila, cum ar fi:
- schimbari in filiatia persoanei fizice,
-schimbari determinate de institutia adoptiei,
- schimbari generate de institutia casatoriei.
Atata timp cat nu a existat un proces de tagada a paternitatii, intervenirii unei adoptii sau a unei casatorii nu putem vorbi de o eventuala modificare a numelui de familie.

Cu privire la shimbarea numelui pe cale administrativa, trebuie sa existe cel putin unul dintre urmatoarele motive:

Schimbarea numelui pe cale administrativa

Art. 4. -
(1) Cetatenii romani pot obtine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativa a numelui de familie si a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, in conditiile prezentei ordonante.
(2) Sunt considerate ca intemeiate cererile de schimbare a numelui in urmatoarele cazuri:
a) cand numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau in alt mod;
b) cand persoana in cauza a folosit in mod permanent, in exercitarea profesiei, numele pe care doreste sa il obtina, facand dovada cu privire la aceasta, precum si asupra faptului ca este cunoscuta in societate sub acest nume;
c) cand, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale in materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, in baza carora au fost eliberate alte acte;
d) cand persoana in cauza are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regula reunite, si doreste schimbarea acestuia;
e) cand persoana in cauza poarta un nume de familie de provenienta straina si solicita sa poarte un nume romanesc;
f) cand persoana si-a schimbat numele de origine straina intr-un nume romanesc, pe cale administrativa, si doreste sa revina la numele dobandit la nastere;
g) cand parintii si-au schimbat numele pe cale administrativa, iar copiii solicita sa poarte un nume de familie comun cu al parintilor lor;
h) cand persoana in cauza solicita sa poarte un nume de familie comun cu al celorlalti membri ai familiei, nume care a fost dobandit ca urmare a adoptiei, a mentinerii numelui la casatorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbari de nume aprobate anterior pe cale administrativa;
i) cand sotii au convenit cu ocazia incheierii casatoriei sa poarte numele de familie reunite si ambii solicita schimbarea acestuia pe cale administrativa, optand pentru numele de familie dobandit la nastere de catre unul dintre ei ori sa revina fiecare la numele avut anterior casatoriei;
j) cand persoana in cauza face dovada ca a fost recunoscuta de catre parinte ulterior inregistrarii nasterii, insa, intrucat nu a sesizat instanta pentru incuviintarea purtarii numelui de familie al acestuia in timpul vietii, nu exista alta posibilitate de dobandire a numelui parintelui decat pe cale administrativa;
k) cand prenumele purtat este specific sexului opus;
l) cand persoanei i s-a incuviintat schimbarea sexului prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila si solicita sa poarte un prenume corespunzator, prezentand un act medico-legal din care sa rezulte sexul acesteia;
m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.
(3) Sunt de asemenea considerate justificate si cererile de schimbare a numelui in urmatoarele cazuri:
a) cand persoana in cauza a adoptat minori si doreste ca acestia sa poarte un alt prenume;
b) cand casatoria a incetat prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti, iar sotul supravietuitor solicita sa revina la numele de familie purtat anterior casatoriei ori la numele de familie dobandit la nastere;
c) cand in urma divortului un fost sot revine la numele de familie purtat anterior si care provine dintr-o alta casatorie, de asemenea desfacuta prin divort, si doreste sa poarte numele dobandit la nastere;
d) cand in urma incetarii casatoriei prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti celalalt sot se recasatoreste si, ca urmare a desfacerii acestei casatorii, acesta doreste sa poarte numele de familie dobandit la nastere;
e) cand fostul sot doreste sa poarte numele de familie pe care l-a avut in casatorie, pentru a avea un nume comun cu copiii incredintati spre crestere si educare, cu consimtamantul fostului sot, dat in forma autentica;
f) cand parintii au divortat, iar copiii incredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;
g) cand s-a desfacut adoptia unei persoane casatorite care are copii minori si in urma desfacerii adoptiei persoana in cauza revine la numele de familie avut inainte de adoptie;
h) cand unul dintre soti, la incheierea casatoriei, a luat numele de familie al celuilalt sot, nume pe care acesta l-a dobandit prin adoptie, iar ulterior incheierii casatoriei are loc desfacerea adoptiei.
Art. 5. - Cererile de schimbare a numelui pe cale administrativa privind persoanele fara cetatenie domiciliate in Romania se solutioneaza in aceleasi conditii ca si cele ale cetatenilor romani.
Art. 6. -
(1) Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor, denumit in continuare serviciu public, aflat in subordinea consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, in a carui raza teritoriala isi are domiciliul.
Av. Trifu

Admin
Admin

Mesaje : 123
Puncte : 271
Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://juridicenet.jobs-board.com

Sus In jos

o precizare pt. Luminita Ioana

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Aug 10, 2010 12:32 am

Dupa cum bine ati putut observa, fica dvs. are posibilitatea de a solicita schimbarea numelui pe cale administrativa pe motivul prevazut de art.4 ,alin(3), lit. f), OG 41/2003 "când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia".
Ar putea fi o problema, in sensul ca functionarii (unii dintre ei ) care nu stiu prea multa carte ar putea sa interpreteze textul de mai sus in sensul ca ; doar copii care inca se afla in intretinerea parintilor (18 ani sau cei care inca sunt la studii maxim 25 in unele cazuri 26 de ani) pot beneficia de prevederile textului de lege aratat.
Intr- o atare situatie este necesara o contestatie in instanta de contencios administrativ impotriva dispozitiei de respingere a cererii.
Daca nu se ajunge la contestatie dureaza 3 pana la 4 luni, daca este necesara si o contestatie dureaza ceva mai mult.
Daca sunteti interesata si vreti sa apelati la serviciile unui avocat, va stau la dispozitie.
Puteti sa ma contactati oricand la tel. 0722560292





Admin
Admin

Mesaje : 123
Puncte : 271
Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://juridicenet.jobs-board.com

Sus In jos

Re: NUME COPIL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum